Ny sport i Aarhus for begyndere

Begynd at spille curling, og oplev en unik ny sport i Aarhus med et enestående socialt miljø

Vil du samle venner eller familien om en ny sport i Aarhus som er en sund og sjov beskæftigelse? Curlingsporten er for alvor brændt igennem som en medrivende tv-sport. Til Vinter-OL lokker den tusindvis af danskere foran skærmen. Nu har du mulighed for at lære alt om det fascinerende spil sammen med andre nybegyndere – fra den elegante måde at glide hen ad isen på til det taktiske spil med kosten i og omkring “huset”.

Curling er karakteriseret ved at give et unikt socialt fællesskab, idet selskabeligheden dyrkes til både spilleaftener og weekend-stævner. Er du træt af enkeltmandspræstation i sport og arbejde, ensom eksamensræs og eksklusive klubber? Så en ny sport i Aarhus som nok vil overgå dine forventninger.

10 uger med en ny sport i Aarhus med teknik, taktik og masser af tid på isen

Til Kick-Off forløbet tager vi godt imod alle vores nye deltagere som alle starter fra bunden med tilpasset træning. Du får 10 ugers træning med en ny sport i Aarhus og social aktivitet. Hver træningsgang fokuserer på et teknisk element som taktik, fejning, balance og kommunikation. Efter en kort teorigennemgang kommer du ud på den 42 meter lange isbane og prøver det af i praksis. På isen indgår der tekniske øvelser, taktiske overvejelser, fysisk træning, konkurrencer og pointlege. Træningen er derfor både varierende og udfordrende for dig.

Praktisk information
Forløbet starter: 27. august 2017.
Varighed: 10 søndage
Træningstid: 18.40-20.20

Pris: 299 kr. 900 kr.

Du kan tilmelde dig alene eller flere på én gang. Skriv for tilmelding og spørgsmål til klubbens formand på: formand@aarhuscurlingklub.dk

Skriv dig op i dag. Der er kun et begrænset antal pladser til rådighed.

 

“Gennem Kickoff forløbet og tuneringen har vi opdaget en ny verden med curling, den hyggelige stemning, samt den sociale del til stævnet. Kampene er spændende, og følelsen i kroppen når det lykkedes at lægge en perfekt sten, er helt utrolig. Jeg kan varmt anbefale curling, og konceptet med Kickoff har fungeret godt.”

René Stensig. Kick off deltager 2017

 

Curling - ny sport i Aarhus

Juniorer til Ny sport i Aaruhs Curling Klub