Tale til Aarhus Cup

Aarhus Cup 2018 fejrede ACKs 20-års jubilæum

17.-19. August 2018 bliver dage som Aarhus Curling Klub ikke glemmer lige forløbigt! Her løb Aarhus Cup 2018, 20th Anniversary Bonspiel, af stablen i Skøjtehallen i Aarhus, i anledening af klubben 20-års jubilæum.

Op imod 80 personer fra 20 forskellige hold fra hele Europa og Nordamerika slog vejen forbi Aarhus, for at fejre Aarhus Curling Klubs 20-års jubilæum. Med et hold helt fra Torino, Italien, var det meste af Europa repræsenteret på isen i løbet af turneringen, som blev vundet af et hold fra Norge.
Vores nordiske nabolande var rigtigt godt repræsenteret med intet mindre end 5 hold fra Sverige og Norge, som alle havde fundet vej til Aarhus.

Lørdag aften blev jubilæet fejret med reception, festmiddag, taler, sang og gaver. Festen fortsatte til den lyse morgen og de sidste lukkede festen kl. 04.30.
Team Ugland havde til anledningen skrevet en sang som blev uropført af Paul Richardsen, under festmiddagen. Hør et klip her

Få timer senere, søndag morgen, stod holdene på isen igen klar på isen til de afsluttede runder, hvor Team Ugland fra Kristiansand, Norge, viste sig som turningens stærkeste hold. Det lykkedes Team Ugland at gå ubesejret igennem turneringen og slutte af med en finale-sejr over Team BAS på 7-2.
På 3. pladsen kom Team Flottenheimerz fra Odense Curling Klub mens 4. pladsen gik til Team Wibe.

ACKs nyeste medlemmer sikrede klubben stor succes til Aarhus Cup

ACK benyttede lejligheden til at introducere en del nye spillere til det danske curlingmiljø, hvorfor der var intet mindre end 5 deltagende hold med rødder i Aarhus. De sluttede alle med gode resultater, hvoraf Team Nutella dog endte højst på en flot 11. plads.
Det er mere end godkendt af hold som alle primært bestod af spillere som første gang trådte på en curlingbane i forbindelse med OL i februar 2018. Med få timer på en curlingbane lykkedes det klubbens nyeste medlemmer at sikre sig flere sejrer mod mere erfarne hold.

Aarhus Curling Klub vil gerne takke alle de deltagene hold for at deltage og gøre weekenden og turneringen til en fantastisk fejring af klubben.